Javořinka

První zmínky o lichnovské dechovce jsou již od roku 1875. U jejího zrodu stálo pět bratrů Pavlových – Jan, Josef, František, lgnác a Antonín. Počátkem 20. století byla založena nová hudba zásluhou jiných bratrů, a to Janem a  Josefem Rekem. Tu však v meziválečném období řídil Bedřich Stiborek a Petr Pavel. Po 2. světové válce se stal kapelníkem František Chalupa a od roku 1953 vystupovala dechovka pod hlavičkou Lichnovské osvětové besedy. Od roku 1972 se ujal vedení Jan Rek a následně ji předal svému bratru Vladislavovi. V roce 1985 se ujal kapelnického postu Stanislav Vyvial a po něm Jiří Hyvnar. S posledními dvěma kapelníky je spjato i přejmenování lichnovské dechovky a vytvoření nové tradice. Od  roku 1988 ji její příznivci znají jako malou taneční či estrádní dechovku pod názvem Javořinka. V roce 1995 převzali vedení Javořinky trumpetisté Jiří Jermář a Tomáš Polášek. Organizační povinnosti si vzal na starost tubista Radek Kahánek.
Úspěch a popularita Javořinky v posledních letech stále stoupá. Důkazem jsou nejen spontánní potlesky publika, ale i 15 vítězství v soutěžním pořadu Českého rozhlasu Ostrava pod názvem Chtěl bych mít kapelu a 5 vítězství v soutěžním pořadu Dechová paráda Českého rozhlasu Olomouc. V červnu 2009 získala kapela cenu diváků na 14. ročníku Žváčkova festivalu dechových hudeb v Konici. Příznivci Javořinky si mohou své oblíbené písničky poslechnout i na dvou CD. První se jmenuje Jdeme k Vám a vzniklo v roce 2003, druhé má název Na tych lichnovskych lukach a vyšlo v roce 2007. Své posluchače si Javořinka našla i za hranicemi České republiky, a to v Polsku, Holandsku a Německu.
Žánrové a stylové okruhy
Repertoár Javořinky je zaměřen nejen na typickou taneční dechovou hudbu (polka, valčík, tango, waltz apod.), ale je obohacen i o skladby swingové, muzikálové, taneční a populární hudby. Její vystoupení jsou doprovázena vtipným mluveným slovem Jiřího Jermáře nebo Franty Uhra z Lanžhota, se kterým Javořinka spolupracuje.
Místa koncertů
Všude tam, kde je žádána dobrá dechovka.
Typy produkcí
Koncerty, plesy, svatby, slavnostní příležitosti, pohřby apod.
Javořinka má své vlastní ozvučení.